fbpx

Toidusalu kui küllusliku toiduvaru loomise tööriist, kus suurimaks töötegijaks on loodus ise.

Meile eestlastena pole võõras minna metsa seenele, marjule. Samuti saame metsast korjata palju erinevaid ravimtaimi ning muid  tervist toetavad loodusande. Olgu selleks siis kuusevaik haavasalvi kokku segamiseks, must pässik mõnusa tummise joogi valmistamiseks või männikasvud kurguvalu vastu. Meil pole selleks vaja muud teha kui leida aega metsa minekuks just õigel hetkel kui loodus oma töö tehtud on saanud ja saak korjamiseks valmis.

Toidusalu on sealt aga sammuke edasi või isegi lausa mitu. Toidusalu näol saame ise, jäljendades loodust,  luua mitmekesise taimekoosluse täis meile kõige väärtuslikumaid loodusande.  Meie ülesandeks jääb ainult mõelda läbi soovid, võimalused ja olemasolevad tingimused. Ja juba sealt edasi saame visandada kavandi mustrite ja taimeliikidega, mis kõiki eelnevaid tingimusi arvesse võtab. Toidusalusse on võimalik luua vähemalt 11 erinevat rinnet, mis loob võimaluse väga mitmekesiseks ja keerukaks süsteemiks. Ja just rinnete rohkus eristab toidusalu tavalisest viljapuuaiast.

Õnneks või kahjuks on loodus meeletult kompleksne ning meie kavand ei suuda ära tabada kõiki mustreid ja süsteeme, mis planeeritavas toidusalus aset võivad leida. Saame teha just nii palju kui meie „nägemisulatuses“ on.  Ja alati võib-olla ei peagi kõike peensusteni kirja saama vaid laseme loodusel teha oma maagiat ning usaldame, et iga loodusepoolne kohendamine on võimalus meile märgata ja täiendada oma süsteemi veel paremini toimivaks tervikuks. Toidusalu rajamine on kindlasti pikem ja mahukam protsess kui kavandi visandamine ja taimede istutamine. Aga lõpuks kui see muutub isetoimivaks püsivaks koosluseks nagu meie metsad seda täna on, saab see olema üks püsivamaid ja rikkalikumat saaki pakkuvamaid süsteeme minimaalse panusega.

Toon välja mõned küsimused, millest alustada enne labida maasse lükkamist:

  • Kui suurele alale soovin toidusalu rajada?
  • Millised on valitud ala makrokliima ja mikrokliima tingimused? Ehk kuidas liigub päike, kust puhub tuul, mullatüüp ning seisund.
  • Millised taimeliigid kasvavad seal juba täna?
  • Mis on toidusalu eesmärk (palju marju ja puuvilju, silmailu, küttepuu allikas jne)?
  • Olemasolevad ressursid (k.a. vesi)?

Kui soovid endale ise toidusalu kavandada, on oluline kõigile nendele küsimustele vastused leida ja alles siis planeerimise ning kavandi koostamise juurde liikuda

Kui toidusalu rajamise soov on, aga ei tahtmist ega ajalist ressurssi kõigi nende detailide peale mõtlemiseks ei ole, saan Sulle pakkuda enda toetust suurema osa küsimuste läbi mõtlemisel ning disaini loomisel.

Kirjuta mulle ning disainime koos ühe küllusliku koosluse!

Inspireerivad näited maailmast:

4m2 rajatud suurim minitoidusalu katsetused:

https://www.orchardofflavours.com/miyawaki-experiment-4-the-biggest-mini-forest

Kogukonna poolt juhitud toidusalu rajamine ja hoidmine

https://projectfoodforest.org/prairieally/

Tags:

No responses yet

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga